Získávání znalostí z dokumentů Olomouckého kraje
A – Přihlašující
Jméno a příjmení: Jiří Šafránek
Titul: Mgr.
Funkce: vedoucí odboru
Odbor/oddělení: informačních technologií
E-mail: j.safranek@olkraj.cz
Telefon: 585508140
Adresa: Jeremenkova 1191/40a, 779 11 Olomouc
Úřad/firma: Olomoucký kraj
Nominace v kategorii: kraje
B – Projekt
Název projektu: Získávání znalostí z dokumentů Olomouckého kraje
Lokalita určení: Olomoucký kraj
CÍL:
Vytvořit nástroj, kterým je s podporou generativní AI možno jednoduše na základě dotazu čerpat z materiálů vzniklých za celou historii kraje, informace o konkrétním projednávání hledaného tématu. Získat tak související usnesení orgánů kraje včetně podkladových materiálů.
Cílová skupina: Primárně je určen zaměstnancům krajského úřadu, kteří musí reagovat na požadavky politického vedení případně občanů. Konkrétně se jedná o požadavky typu „Kdy a jak jednalo zastupitelstvo o silnici NNN?“. Tedy pro zaměstnance slouží jako nástroj – vybere dokumenty, usnesení a vše co s tématem souvisí. To je potom podkladem pro odpověď na dotaz.
Provozovatel: Olomoucký kraj
Realizátor: Inflex a Olomoucký kraj
C – popis projektu – pohled provozovatele
1 - PROKAZATELNOST ÚČINKŮ PROJEKTU
Je sledovaný (zamýšlený) účinek projektu kvantitativně a kvalitativně prokazatelný?
ANO.
Vyhledání informace dle výše uvedeného příkladu znamenalo hledání ve vice než sto šedesáti tisíci dokumentech a zabralo několik dnů práce pracovníka organizačního útvaru. S využitím nástrojů umělé inteligence je výsledek dosažitelný v řádu minut. Je to úspora na straně práce zaměstnance a rychlejší odezva na požadavek zákazníka.
Vnímají a uznávají uživatelé (cílová skupina) tento projekt jako prospěšný?
ANO.
Byli iniciátoři projektu.
Jak podrobně je cílová skupina s projektem obeznámena?
VELMI.
Velmi detailně, byli součástí týmu, který na projetu pracoval.
Odpovídají dosažené výsledky vynaloženým nákladům?
ANO. Odpovídají.
Jedná se o projekt krátkodobého účinku, nebo lze předpokládat dlouhodobé trvání?
TRVALÝ
2 - PROKAZATELNOST NEJLEPŠÍ PRAXE
Může být projekt inspirující pro ostatní subjekty veřejné správy?
ROZHODNĚ ANO.
Byly, či jsou předávány zkušenosti nabyté v souvislosti s realizací projektu ostatním subjektům veřejné správy?
PŘIPRAVUJEME.
3 - VÍCEKANÁLOVÝ PŘÍSTUP
Jedná se o projekt, který umožňuje přístup/využití více kanály (způsoby) současně?
NENÍ MOŽNÉ.
4 - OPEN DATA
Jedná se o projekt, který využívá OPEN DATA?
5 - DOPLŇUJÍCÍ INFORMACE
Projekt byl od začátku realizován v součinnosti realizátora s kompetentními osobami z krajského úřadu, a to jak na manažerských pozicích, tak s budoucími uživateli připravovaného systému. Vyvíjený systém byl průběžně testován, upravován a optimalizován na základě zpětné vazby.
D – popis projektu – pohled realizátora
Popište náročnost technické realizace včetně případných specifik:
Architektura systému zahrnuje webovou aplikaci a databáze s daty z předzpracovaných dokumentů včetně jejich metadat. Obojí je umístěno v prostředí úřadu (intranet), a to včetně vrstvy poskytující byznysovou logiku. Klíčovými prvky architektury jsou napojení byznysové logiky na tři typy služeb. Prvním typem jsou služby Azure OpenAI poskytující nástroje pro předzpracování dat z dokumentů a generování odpovědi na systémové a uživatelské dotazy. Druhým typem jsou interní služby (API) informačních systémů úřadu poskytující přístup k dokumentům a jejich metadatům uloženým v interních databázích úřadu. Třetím typem je napojení na systémy centrální správy uživatelů. Důležitým rysem realizovaného systému je nezávislost a konfigurovatelnost jednotlivých komponent umožňující např. budoucí zapojení dalších služeb poskytujících dokumenty a jejich metadat. Návrh systému byl realizovaný tak, aby mohl být řízen přístup k různým typům dokumentů s různou mírou ochrany (autorizace). Aktuální verze systému zahrnuje celkem čtyři moduly – Chat (konverzace nad předzpracovanými dokumenty), Zapisovatelka (podpora tvorby zápisu z jednání), Audit (podrobný záznam aktivit uživatelů včetně sběru zpětné vazby) a Správa (nastavení rolí a jejich přidělení jednotlivým uživatelům). Po prvních zkušenostech z provozu systému se vedou úvahy o dalších modulech se specifickým zaměřením, kde by využití generativní AI zlepšilo, zrychlilo a v důsledku zlevnilo realizaci specifických úloh (podobně jako modul Zapisovatelka).
V čem může být vaše řešení inspirativní pro ostatní realizátory?
V současnosti existuje na každém úřadu uloženo obrovské množství dokumentů, jejichž obsah poskytuje informace, které nejsou vždy jednoduše dostupné (nelze je jednoduše dohledat). Generativní AI je využitelná nejen pro dohledání těchto informací ale i pro další práci s nimi. Zkušenosti z provozu implementovaného systému ukazují vysoký potenciál využití AI při realizaci a podpoře úloh spojených s analýzou velkého množství informací potřebných k získání netriviálních znalostí.
Co z uvedeného řešení je možné použít opakovaně a co je výjimečným specifikem tohoto nasazení?
Implementované řešení je otevřené k práci s různými typy dokumentů a specificky využívá pouze interní služby úřadu (přístup k dokumentům, centrální správa uživatelů). Pouze přístup k těmto službám je nezbytné při jiném nasazení systému rekonfigurovat. Celý systém je tedy připraven tak, aby mohl být nasazen (nejen) na úřad veřejné či státní správy bez rozsáhlých implementačních úprav.
Jaké další obdobné projekty jste realizovali, kde a v jakém rozsahu?
Aktuálně se připravuje nasazení na krajském úřadu Karlovarského kraje, k 1.11. nebude předáno.
KONTAKTY:
Pokud jsou potřeba údaje za Inflex, pak je to Marek Hovorka. (hovorka@inflex.cz)