STÁT NÁS BUDE ŠMÍROVAT

Letošní příchod jara nepřinesl ani tak závan a příslib teplého počasí, jako spíše závan starých časů. Veřejný prostor zaplnila diskuze o tzv. šmírovací vyhlášce, tedy návrhu Ministerstva vnitra a Ministerstva průmyslu a obchodu, aby poskytovatelé internetového připojení zaznamenávali, které weby a kdy lidé navštěvují. K takovýmto, v podstatě citlivým informacím, by pak mohly mít přístup zpravodajské služby, nebo policie. Mělo by mimo jiné jít o nástroj, který bude policii nápomocen při vyšetřování.

 

Je pravdou, že poskytovatelé internetového připojení musí již nyní sbírat data o tom, odkud a kdy se lidé připojují a to včetně IP adresy, která jednoznačně identifikuje konkrétní zařízení, kterým se člověk k internetu připojil. Nicméně to je záznam o tom, že jsme se připojili k internetu a z jakého zařízení, tedy identifikace toho, že jsem z konkrétního zařízení „vstoupil“ do internetového prostoru. Není z takového záznamu možné ale vyčíst, jaké webové stránky jsem navštívil. A právě to by měla nová vyhláška již od poloviny letošního roku umožňovat (konkrétně evidovat cílové IP adresy). Přesto že policie tento návrh obhajuje jako nástroj, který usnadní jejich práci a ve svém výsledku bude chránit před podobným zásahem nevinné (mělo by se jednat o předávání těchto údajů jen při vyšetřování vymezených trestných činů) byl již kritizován řadou odborníků.

Například podle prezidenta Asociace provozovatelů mobilních sítí,  Jiřího Grunda o této vyhlášce operátoři vůbec nevěděli.  Kromě této skutečnosti operátoři upozorňují i na fakt, že k uváděnému datu 1. 7. 2025 od kdy by měla vyhláška platit, není možné požadované činnosti v takovém rozsahu zajistit. Proti návrhu se postavila i Hospodářská komora ČR, která deklarovala, že se jedná o návrh, který je v rozporu se právem na soukromí, evropskou legislativou i základními principy demokratického státu.

Doposud v případě podezření na trestné činy bylo možné na základě soudního příkazu jakési „odposlouchávání“ podezřelé osoby, respektive jejího pohybu na internetu. Nyní však bude vlastně záznam tohoto pohybu vznikat automaticky. Bude tedy vznikat rozsáhlá databáze o pohybu všech občanů v kyberprostoru a samozřejmě vyvstává otázka jejího zabezpečení a nakládaní s ní.

Podle posledních vyjádření na sociálních sítích vyhlášku v uvedené podobě odmítá, jak ministr vnitra Vít Rakušan, tak premiér Petr Fiala. To ovšem neznamená, že vyhláška nebude. Její meziresortní připomínkové řízení pokračuje a v jeho rámci MV ČR uplatnilo připomínku kterou požaduje, aby povinnost operátorů uchovávat cílové IP adresy byla odstraněna. Nastává tak trochu komická situace, kdy není jasno, kdo za to může, když vnitro připomínkuje vlastní vyhlášku (formálně ji sice podávaná z MPO, neboť pod něj spadá příslušný zákon, ale významově je samozřejmě zásadní pro MV ČR, bylo by tedy s podivem, že by neznalo její znění) a v současné chvíli navrhuje vyndat stěžejní pasáž.  Pravdou je, že veřejná prohlášení politiků na sociálních sítích jsou razantní, důležitější však bude výsledné znění uvedeného návrhu.

EG - 1/2025

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting