UVODNÍ SLOVO - č.1/2024
Máme za sebou rok s Digitální informační agenturou. Vznikla, respektive oficiálně začala fungovat, před rokem –1.dubna 2023. Stigma „aprílového žertu“ nikoho neodradilo a začalo se úřadovat. Trochu nám to na scéně eGovernmentu zpřeházelo kompetence, přetáhlo osoby a agendy z některých úřadů a zprovoznil se úřad, který sám o sobě říká, že je otevřenou a inkluzivní organizací. Každopádně DIA převzala za ten rok odpovědnost za řadu projektů, podstatných pro elektronizaci veřejné správy v ČR, jako Zákon o právu na digitální služby, datové schránky, registr zastupování, Portál občana či eDoklady a další.
Právě eDokladům patřil začátek tohoto roku, a tak jsme se jim věnovali jak v rámci naší konference, tak i zde v Magazínu Egovernment. Jsou totiž velice dobrým příkladem situace elektronizace v Čechách. Byť mají v názvu mnohoslibný plurál, nese tato aplikace zatím doklad pouze jediný, a to doklad občanský. Možnosti předkládání jeho elektronické verze veškerým institucím v ČR se dočkáme na konci tohoto roku.
Start eDokladů byl škobrtavý, mediálně poutavý, a především ukázal na slabá místa infrastruktury, o kterou se nyní náš eGovernment opírá. Zároveň přinesl i určitý zmatek do hlav uživatelů díky své terminologii. Vedle již existující eObčanky – elektronického občanského průkazu s čipem – najednou máme občanský průkaz v elektronické podobě, uložený v aplikaci eDoklady. Zároveň se ale na dohled rýsuje evropská aplikace, která má být jakousi peněženkou na doklady, a není úplně zřejmé, zda si budou tyto aplikace konkurovat.
Skoro to vypadá, jako by elektronizace svět trochu zamotávala, místo jeho zjednodušování. I proto Vám předkládáme další číslo Magazínu Egovernment a věříme, že tématy v něm publikovanými napomůžeme k postupnému rozmotávání tohoto klubka, které, doufejme, není gordickým uzlíkem.
Michal Jirkovský
šéfredaktor