Následná péče - podpora žadatelů při sestavování žádostí o příspěvek o následnou péči o výsadby

A – Přihlašující

 

Jméno a příjmení: Miroslav Rychtařík
Titul: Ing.

Funkce: Ředitel odboru
Odbor: Odbor informačních a komunikačních technologií

E-mail: miroslav.rychtarik@mze.gov.cz
Telefon: 221812331
Adresa: Těšnov 65/17, Praha
Firma: Ministerstvo zemědělství
Nominace v kategorii: centrální úřady

 

B – Projekt


Název projektu: Následná péče - podpora žadatelů při sestavování žádostí o příspěvek o následnou péči o výsadby
Lokalita: Česká republika

CÍL: Ministerstvo zemědělství poskytuje, v rámci dotačních programů pro lesní hospodaření, příspěvky na hospodaření v lesích. Stěžejním je finanční příspěvek na výsadbu stanovištně vhodných lesních dřevin, který byl v roce 2020 v reakci na krizi lesního hospodářství způsobenou kůrovcovou kalamitou doplněn o finanční příspěvek na následnou péči o výsadby stanovištně vhodných lesních dřevin. 
Rozvoj aplikace pro žadatele o finanční příspěvky na hospodaření v lesích, v podobě nové funkcionality, umožní žadateli sestavit žádost o příspěvek na následnou péči několika rychlými kroky – potvrzením zdrojů dat (předchozích žádostí žadatele), hromadným převzetím údajů o výsadbách (místo výsadby, rok výsadby, dřevinné složení výsadby, plocha výsadby) a vložením převzatých údajů o výsadbách. Pokud žadatel zároveň využije možnost převzetí údajů o žadateli z jeho předchozích žádostí, je možné žádost sestavit několika kliknutími, bez vypisování jakéhokoliv údaje.

 

 

Cílová skupina: Projekt usnadňuje vlastníkům lesů, jejich odborným lesním hospodářům i zaměstnancům krajských úřadů poskytování finančního příspěvku na následnou péči o výsadbu. Projekt je tedy určen pro všechny články řetězce od podání (na straně žadatelů), přes administraci až po schválení žádosti (na straně odpovědných úřadů) a má významný dopad na úsporu času a tím i lidských zdrojů podílejících se na zpracování žádosti.
Provozovatel: Ministerstvo zemědělství
Realizátor: O2 IT Services s.r.o. a PDS s.r.o.

 

C – popis projektu – pohled provozovatele

 

1 - PROKAZATELNOST ÚČINKŮ PROJEKTU


Je sledovaný (zamýšlený) účinek projektu kvantitativně a kvalitativně prokazatelný? 

ANO.
Ano, účinky projektu budou prokazatelné jak kvantitativně, tak kvalitativně. Kvantitativní data zahrnují měřitelné ukazatele (mimořádný pokles časové náročnosti pro tvorbu i následnou administraci). Kvalitativní účinek lze prokázat mimořádným snížením chybovosti předkládaných žádostí. Uvedená funkcionalita je velmi kladně hodnocena jak ze strany uživatelů, tak ze strany odborníků.

Vnímají a uznávají uživatelé (cílová skupina) tento projekt jako prospěšný?

ANO.
Uživatelé funkcionality kladně hodnotí především úsporu času a snížení chybovosti při zpracování, kontrole a schvalování žádostí.

Jak podrobně je cílová skupina s projektem obeznámena?

VELMI DOBŘE.
Cílová skupina byla informována e-mailem o nasazení nové funkcionality, ta je dále propagována na elektronické nástěnce dotační aplikace a neformálně se šíří i v lesnické obci.

Odpovídají dosažené výsledky vynaloženým nákladům?

ODPOVÍDAJÍ.
Náklady na novou funkcionalitu představují 1 % z ročního objemu finančního příspěvku na následnou péči o výsadby. Úspora času na zpracování žádostí a při následné administraci žádosti tyto náklady násobně převyšuje.

Jedná se o projekt krátkodobého účinku, nebo lze předpokládat dlouhodobé trvání?

DLOUHODOBÉ.  
Finanční příspěvek na následnou péči o výsadby je poskytován dlouhodobě, žadatelé budou moci novou funkcionalitu využívat řadu let.

 

2 - PROKAZATELNOST NEJLEPŠÍ PRAXE


Může být projekt inspirující pro ostatní subjekty veřejné správy?

V OMEZENÉ MÍŘE.
Funkcionalita není přímo přenositelná (žadatelům o lesnické příspěvky není k dispozici jiná obdobná aplikace), nicméně může sloužit jako dobrá ukázka maximální možné míry využití dostupných údajů, a to včetně dat uživatelů ze starších žádostí, což vede k významnému zjednodušení práce uživatelů.

Byly, či jsou předávány zkušenosti nabyté v souvislosti s realizací projektu ostatním subjektům veřejné správy?

PŘIPRAVUJEME.
Funkcionalita je nově implementovaná, zkušenosti budeme rádi sdílet po delší době jejích využívání.

 

3 – VÍCEKANÁLOVÝ PŘÍSTUP

Jedná se o projekt, který umožňuje přístup/využití více kanály (způsoby) současně?

NENÍ MOŽNÉ.
Jedná se o zcela digitální službu. Žádost o finanční příspěvek na následnou péči o výsadbu žadatel sestavuje v aplikaci Ministerstva zemědělství. Za žadatele může žádost vyhotovit i jeho odborný lesní hospodář nebo administrátor aplikace.

 

4 - OPEN DATA

Jedná se o projekt, který využívá OPEN DATA?

NENÍ MOŽNÉ.
Open data konkrétních žádostí nejsou poskytována.

 

5 - DOPLŇUJÍCÍ INFORMACE

Projekt je založen na strategii zaměřené na uživatele, využívá aktuální technologické nástroje a je implementován s důrazem na efektivitu. Pracuje s daty získávanými z veřejně dostupných informačních systémů (například ARES), dále s daty z interních informačních systémů Ministerstva zemědělství, s dostupnými daty o lesích (z datového skladu státní správní lesů) a s daty žadatele z jeho starších žádostí.

 

Ministerstvo zemědělství poskytuje, v rámci dotačních programů pro lesní hospodaření, příspěvky na hospodaření v lesích. Stěžejním je finanční příspěvek na výsadbu stanovištně vhodných lesních dřevin, který byl v roce 2020 v reakci na krizi lesního hospodářství způsobenou kůrovcovou kalamitou doplněn o finanční příspěvek na následnou péči o výsadby stanovištně vhodných lesních dřevin. 
Tento příspěvek je poskytován po dobu 5 let počínaje rokem výsadby. Každoročně je tento příspěvek poskytnut na péči o cca 45 000 ha výsadeb ve stovkách tisíců porostů, roční výše uvedeného příspěvku činí kolem 700 mil. Kč. Žádost o příspěvek je sestavována na podzim, po ukončení péče v kalendářním roce. Až dosud bylo sestavení žádosti o tento finanční příspěvek obsahově i časově náročné, vyžadovalo ruční vypisování údajů ze starších žádostí, jejich aktualizaci a zapsání do nové žádosti. Náročnost tohoto postupu byla pro žadatele stresující až demotivující, přičemž rozsah problému narůstal (v roce 2020 byla skládána žádost o příspěvek za péči o výsadby z roku 2019 a 2020, o rok později již do žádosti byly uváděny i výsadby z roku 2021 a v letošním roce by žadatelé museli skládat žádosti za výsadby z celých pěti let od roku 2019 do roku 2024, v roce 2020 tedy byla náročnost sestavení žádosti 20procentní v porovnání s náročností sestavení žádosti v roce 2024).
Rozvoj aplikace pro žadatele o finanční příspěvky na hospodaření v lesích, v podobě nové funkcionality, umožní žadateli sestavit žádost o příspěvek na následnou péči několika rychlými kroky – potvrzením zdrojů dat (předchozích žádostí žadatele), hromadným převzetím údajů o výsadbách (místo výsadby, rok výsadby, dřevinné složení výsadby, plocha výsadby) a vložením převzatých údajů o výsadbách. Pokud žadatel zároveň využije možnost převzetí údajů o žadateli z jeho předchozích žádostí, je možné žádost sestavit několika kliknutími, bez vypisování jakéhokoliv údaje.

 

 

Souběžně na pozadí proběhnou kontroly ověřující splnění dotačních podmínek (podpora jen stanovištně vhodných dřevin apod.). Po budoucím doplnění možnosti přímého digitálního podání žádosti bude žadatel moci žádost i rovnou odeslat poskytovateli.
Uživatel i administrátor aplikace je odlišným formátováním pozadí aplikačního formuláře informován, které žádosti byly sestaveny z předchozích žádostí a je tedy garantován jejich soulad s předchozími, již staršími žádostmi. Ve fázi potvrzování žádosti odborným lesním hospodářem přináší odlišné formátování textu obdobnou informaci, že žádost byla sestavena podle předchozí žádosti a odborný lesní hospodář nemusí v terénu potvrzované údaje (plocha a druhové složení výsadby) znovu ověřovat. Stejný přínos má odlišné formátování pozadí aplikačního formuláře i pro zaměstnance krajského úřadu, který žádost administruje a schvaluje v neveřejné části dotačního softwaru – dříve musel údaje o výsadbách porovnávat s žadatelovými staršími žádostmi, nyní mu tento soulad garantuje vizuální prvek formuláře. Nová funkcionalita tak má přínos nejen pro žadatele, ale i pro ostatní subjekty zajišťující administraci žádostí.
Funkcionalita je orientována především na drobné vlastníky lesů (fyzické osoby) a menší či střední lesní podniky (obecní a církevní lesy), na něž by snižování byrokratické zátěže mělo směřovat zejména. Velké podniky využívají k sestavování těchto žádostí export údajů ze svých podnikových ekonomických systémů.

 

 

D – popis projektu – pohled realizátora

Popište náročnost technické realizace, včetně případných specifik: 

Přínos funkcionality byl uvažován již několik let. Implementaci ale musela nejprve předcházet důkladná analýza a také několik přípravných implementačních kroků, které otevřely možnost pro uvažované využití dat.

V čem může být Vaše řešení inspirativní pro ostatní realizátory?

Zaměřením na časovou úsporu v celém procesu administrace žádostí a maximální možnou garanci správnosti dat žádosti.

Co z uvedeného řešení je možné použít opakovaně a co je výjimečným specifikem tohoto nasazení?

Principy funkcionality jsou využitelné u jiných dotačních programů z oblasti agro – nebo lesoenvironmentálních plošných plateb, kde je každý rok po dobu 5letých závazků sestavována obdobná žádost.

Jaké další obdobné projekty jste realizovali, kde a v jakém rozsahu?

PDS s.r.o.:
•Informační systém Národních dotací pro Ministerstvo zemědělství – administrační část pro pracovníky úřadů
•Informační systém Lesní Hospodářské Evidence s možností elektronického podávání každoročních výkazů – Ministerstvo zemědělství
•Centrální evidence systémů náležité péče pro Ministerstvo zemědělství / Ústav pro hospodářskou úpravu lesů
•Registr podpor de minimis pro Ministerstvo zemědělství / Úřad na ochranu hospodářské soutěže
O2 IT Services s.r.o:
Předtisky – Příprava kompletních datových sad pro účely podání žádostí zemědělců o dotace z fondů EU pro Ministerstvo zemědělství

 

KONTAKTY:

 

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting