2022
Magazín Egovernment v roce 2022 už po sedmé ocenil ty, kteří se svojí prací zasloužili o posun elektronizace veřejné správy v ČR.
Udílení cen probíhalo pod záštitou
Ivana Bartoše, místopředsedy vlády pro digitalizaci
a
Zdeňka Zajíčka, prezidenta ICT Unie
Kompletní FOTOGALERII neleznete na konci stránky
Celkové VÝSLEDKY naleznete níže.
VIDEOZÁZNAM slavnostního večera můžete sledovat zde
VÝSLEDKY
Dne 11.5. 2022 jsme v rámci společenského večera v Nové budově Národního muzea v Praze vyhlásili výsledky eOSOBNOST EGOVERNMENTU pro rok 2022
Celkovou příjemnou atmosféru očekávání výsledků naladil Pražský Filmový Orchestr, respektive jeho smyčcová část.
Úvodní slovo večera a oficiální otevření vyhlašování provedl generální ředetil generálního partnera Jaromír Řezáč.
Tak jak bývá pravidlem, udělovali jsme ocenění eOsobnost Egovernmentu v několika kategoriích:
- eOsobnost Egovernmentu Obcí
- eOsobnost Egovernmentu Měst
- eOsobnost Egovernmentu Krajů
- eOsobnost Egovernmentu Centrálních úřadů
a v letošním ročníku došlo i na vyhlašování v kategorii eOsobnost Egovernmentu za celkový přínos.
Seznam nominovaných, z nichž jsme vybírali naleznet ZDE.
Zajímavostí letošního ročníku, kromě toho, že byl magicky sedmý v pořadí, byla zvyšující se počet žen, které byly na titul eOsobnost Egovernmentu nominovány a které dosáhly na stupně vítězů. Z celkového počtu 43 nominací bylo 28% žen a mezi těmi, kteří dosáhli na stupně vítězů pak 30%.
KATEGORIE ZA CELKOVÝ PŘÍNOS
Kategorie za celkový přínos je hlavní kategorií, kterou vyhlašujeme pouze tehdy, kdy obdržíme nominaci na osobnost, či osobnosti, které skutečně vykazují aktivity výrazně nad rámec své funkce a to dlouhodobě, díky nimž došlo k posunu elektronizace veřejné správy. Je to tedy kategorie, která nemusí být nutně (a nebyla) udělena vždy. V letošním roce jsme nakonec vyhodnotili z došlých nominací tři osobnosti, které jsme poslali na stupně vítězů.
Tuto kategorii oceňovali:
Jaromír Řezáč, generální ředitel, GORDIC
Ondřej Profant, náměstek člena vlády
Květoslav Štrunc, CISCO
Zdeněk Zajíček, prezident, ICT Unie
1. místo: Roman Vrba, ředitel, odbor eGovernmentu, MV ČR
Roman Vrba byl oceněn především za dlouhotrvající vyníkající práci v oblasti řízení strategických projektů elektronizace veřejné správy. Oceněn byl nejen jeho přímý vliv na jednotlivé projekty (registr smluv, nový portál veřejné správy, portál občana, kompletní revize informačního systému datových schránek, kampaň procesu zřízení DS dalším povinným subjektům ...) ale i jeho řídící a manažerské schopnosti především pak vstřícné jednání s podřízenými a kolegy.
2. místo: Norbert Schellong, ředitel, Nemocnice Havířov
v případě Norberta Schellonga byla oceněna jeho dlouhodobá přínosná aktivita v pblasti eHealth ať již na straně jednotlivých projektů či propagace samtného elektronického zdravotnictví. V minulosti (v letech 2014-2015) byl koordinátorem a propagátorem strategie eHealth, která byla v roce 2016 přijata jako vládní strategie v této oblasti. kromě toho je propagátorem telemedicíny, digitalizace nemocničních procesů a elektronického objednávání a rezervací v rámci ambulantní a diagnostické péče v nemocnici.
Norbert Schellong se z pracovních důvodů nemohl společenského večera účastnit osobně, realizovali jsme jeho vstup na dálku.
3. místo: Aleš Špidla, CKTCH Brno
je v současné době manažerem kybernetické bezpečnosti centra jardiovaaskulární a transplantační chirurgie Brno, prezidentem Českého institutu manažerů informační bezpečnosti, garantem a pedagogem studijních programů v oblaasti kyberbezpečnosti (CEVRO Institut) a je certifikovaným auditorem kybernetické bezpečnosti. Ocenění mu je uděleno za jeho celkové působení v oblasti kyberbezpečnosti a to v četně evangelizace této oblasti a't již formou přednášek, rozhovorů či publikací s touto tématikou.
vítězové kategorie CELKOVÝ PŘÍNOS
kompletní fotogalerie ZDE
KATEGORIE CENTRÁLNÍ
Tuto kategorii oceňovali:
Jakub Fiala, ředitel odboru technologie třetích stran, GORDIC
Ondřej Profant, náměstek člena vlády
Květoslav Štrunc, CISCO
Zdeněk Zajíček, prezident, ICT Unie
1. místo: Igor Jeřábek, vedoucí oddělení service desk, SZR
Oceněny byly nejen jeho technické schopnosti a znalosti, ale rovněž jeho vystupování, jednání s kolegy i odolnosti vůsči narůstající zátěži. Stojí za úspěšnou realizací Service Desk SZR, návrhem a realizací VoIP pro Service Desk, organizací provozu podpory v rámci pandemie a úspěšným provozem při zvyšující se zátěži v souvislosti s narůstající potřebou elektronické identity. Patří mezi vůdči osobnosti SZR.
2. místo: Jakub Malina, národní koordinátor otevřených dat, OHA, MV ČR
Jako národní koordinátor otevřených dat se zasloužil o to, že publikace otevřených dat není již jen dobrovolná aktivita, ale v nělkterých oblastech se stala povinností. Zvýšil se tak výrazně počet poskytovatelů otevřených dat a tedy i transparentnost otevřenosti státních úřadů i samospráv. Zároveň se zasloužil o věcný záměr zákona o správě dat veřejného sektoru.
Jakub Malina se nemohl předávání ocenění účastnit, zastoupil jej kolega Tomáš Šedivec
3. místo: Jitka Kotásková, ředitelka kanceláře ředitele, Drážní úřad
dlouhodobě a aktivně se věnuje využití IT nástrojů pro podporu činností Drážního úřadu. V loňském roce vedla tým, který se věnoval realizaci projektu zpracování mezd a vedení personální agendy (včetně evidence vzdělávání pro 150 osob). Zároveň se velice systematicky věnuje řízení bezpečnosti. V oblasti kyberbezpečnosti díky ní úřad pečlivě sleduje všechna rizika a rovněž zajišťuje vzdělávání samotných zaměstnanců úřadu v této oblasti.
vítězové kategorie CENTRÁLNÍ ÚŘADY
kompletní fotogalerie ZDE
KATEGORIE KRAJŮ
Tuto kategorii oceňovali:
Petra Pecková, hejtmanka, Středočeský kraj
Vladimír Přech, ředitel obchodně právní sekce, GORDIC
Květoslav Štrunc, CISCO
Zdeněk Zajíček, prezident, ICT Unie
1.místo: Jiří Leščinský, ředitel, KÚ Plzeňského kraje
Dnes již bývalý ředitel KÚ (odchod do důchodu) pomáhal po celou dobu svého působení na KÚ prosazovat digitalizaci a realizovat myšlenky eGovernmentu a to nejen v rámci úřadu samotného, ale i mezi komunitou ředitelů krajských úřadů i představiteli samosprávy na území kraje. Přirozenou a nenásilnou formou motivoval úřad ke každodenní efektivnější práci s využitím ICT. Plzeňský kraj tak například jako jeden z prvních úřadů ve veřejné správě a první mezi KÚ zavedl digitalizaci interních procesů, jako druhý v republice regionální komunikační infrastrukturu CamelNET, sjednotil identity místních samospráv a jejich organizací či zpřesnil data povrchové situace a průběhu inženýrských sítí.
2.místo: Petr Vobejda, vedoucí, odbor informatiky, KÚ Jihočeského kraje
Jedná se o neúnavného bojovníka za optimalizaci řízení kvality a smysluplné využití digitalizace při zlepšování procesů. Významně se podílel na koncepci technologických center krajů ši koncepci rozvoje informačního systému kraje stejně jako na konkrétních projektech kraje - mobilní podpisová kniha, sběr elektronických žádostí o kotlíkové dotace, transparentní hospodaření kraje v podobě rozklikávacího rozpočtu. S velkou vervou se rovněž věnuje organizování konferencí jako příležitostí pro vzájemnou výměnu zkušeností v oblasti elektronizace.
3. místo: Radmila Velnerová, vedoucí, odbor analýz a podpory řízení, Královéhradecký kraj
zabývá se zpracováním dat z jednotného informačního systému kraje a dalších zdrojů. Vedle toho vytváří otevřená data, datový portál příspěvkových organizací, datový sklad, mapové aplikace a metodickou podporu obcí. Podstatné je, že umí velice dobře data vizualizovat tedy činit přístupnými a srozuimitelnými i pro laika. Zásadním projektem, kterému se věnovala je realizace datového portálu kraje Data KHK a to ve velice krátkém časovém úseku. Tématu se rovněž věnuje jako přednášející na konferencích, workshopech, univerzitách, středních školách i pro odbornou veřejnost.
vítězové kategorie KRAJSKÉ ÚŘADY
kompletní fotogalerie ZDE
KATEGORIE MĚST
Stejně jako v případě ostatních kategorií i zde jsme vyhlásili trojici nevýznamnějších eOsobností pro tento rok.
Tuto kategorii oceňovali:
Michal Řezáč, manažer pro strategický rozvoj, GORDIC
Květoslav Štrunc, CISCO
Zdeněk Zajíček, prezident, ICT Unie
1. místo: Martin Trnka, vedoucí, odbor informatiky, MÚ Cheb
o digitalizaci dovede nejen koncepčně uvažovat, ale dokáže i konkrétní strategii přetavit do praxe. Důkazem je mimo jiné jeho významný podíl na studii proveditelnosti v rámci výzvy č. 28 IROP, kterou následně OHA vyhodnotil jako vzor pro ostatní žadatele, nebo jeho zásluhy na projektu zvýšení kvality a efektivity výkonu veřejné správy města Cheb. Je téměř samozřejmé že právě on bylv Chebu iniciátorem projektu portál občana.
2. místo: Michaela Skovajsová, tajemnice MÚ, město Jaroměř
ve velmi krátké době zavedla v Jaroměři vnitřní oznamovací systém který je pro větší města povinný. Zaměstnanci tak nyní mají k dispozici Féerový oznamovací systém (FOSY). Jaroměř byla první kdo tento systém zavedl v rámci Královéhradeckého kraje. Ministerstvo spravedlnosti o termínu zavedení informovalo opožděně a právě díky aktivitě paní tajemnice, která na celou problematiku upozornila i v médiích, se informace dostaly i k ostatním úřadům,
3. místo: Jan Šťastný, tajemník, Město Dobruška
navrhl realizace aplikace Generátor 106 - jejím cílem je urychlení a řádné vyřizování žádostí o informace podle zákona č. 106/1999. Program po vyplnění náležitostí doplní všechny zákonné náležitosti a navede uživatele na postup i související lhůty. Ze zadaných dat je pak vygenerován dokument pro žadatele. Jedná se o velikou pomoc jak pro úřady, které mají problém s vyřizováním žádostí, tak pro ty, které jsou "zavaleny" žádostmi o onformace. V současné době je aplikace využívána řadou dalších měst.
vítězové kategorie MĚSTA
kompletní fotogalerie ZDE
KATEGORIE OBCÍ
Kategorie obcí byla v letošní roce zajímavá mimo jiné tím, že zde počet nominovaných žen a počet nominovaných mužů činil stejný počet, tedy 50% - 50% .
Tuto kategorii oceňovali:
Marek Řezáč, manažer pro strategický rozvoj, GORDIC
Květoslav Štrunc, CISCO
Zdeněk Zajíček, prezident, ICT Unie
1. místo: Petr Loučka, tajemník, MČ Praha 17
tajemník městské části má k ICT velice blízko, protože na současnou funkci přešel právě z role vedoucího odboru IT. I proto je dlouhodobě jedním z hlavních hybatelů digitalizace úřadu Prahy 17. V loňském roce městská čát pod jeho vedením zprovoznila hlasovací a konferenční systém čímž došlo ke zvkvalitnění a především zprůhkednění zasedání zastupitelstva i samotného procesu hlasování. Standardem se zde stal rovněž objednávkový systém jehož prostřednictvím je možné si rezervovat den i čas pro vyřízení konkrétních záležitostí ve vybraných agendách.
2. místo: Anna Chvojková, starostka, obec Chýně
je symbolem digitalizace a e-governmentu malé obce. Původní web na Joomle si naprogramovala a spravovala sam, nyní spolu s dodavatelem nasadila vlastní řešení, které neustále vylepšuje. Web je připojen na e-identitu a občan si tedy může vše vyřídit skutečně on-line. Paní starostka navíc sama připomínkuje a pravidelně komunikuje s NAKITem tém arozvoje portálu občana a přihlášení se a sdílení dat mezi státem a obcemi.
3. místo: Daniela Soldátová, vedoucí, oddělení provozu IS, ÚMČ Praha 12
byla nominována za dlouhodobý přínos k rozvoji e-governmentu, informační gramotnosti a transparentnosti úřadu městské části. Její zásluhou došlo k nastavení a uvedení do praxe projektu digitalizace schvalovacích procesů. Kromě toho pořádá vzdělávací kurzy v rámci úřadu a funguje jako určitý styčný důstojník komise pro digitalizaci.
vítězové kategorie OBCÍ
kompletní fotogalerie ZDE
Celým večerm hudebně provázel Pražský Filmový orchestr (www.pfo.cz)
Pro rok 2022 byli nominováni:
- Radovan Igliar, náměstek ředitele pro úsek služeb, CESNET
- Michaela Skovajsová, tajemnice MÚ, město Jaroměř
- Aleš Špidla, CKTCH Brno
- Tomáš Bezouška, ředitel, IPSD
- Ladislav Němec, náměstek ministra - digitální mocněnec, MD ČR
- Jakub Tichý, IT manager, ÚMČ Praha 17
- Tomáš Šedivec, vedoucí oddělení architektury IS VS, OHA, MV ČR
- Miroslav Veselý, ředitel odboru, odbor veřejné správy, dozoru a kontroly, MV ČR
- Tomáš Kroupa, vedoucí oddělení strategie a standardizace, OHA, MV ČR
- Igor Jeřábek, vedoucí oddělení service desk, SZR
- Jitka Kotásková, ředitelka kanceláře ředitele, Drážní úřad
- Miroslav Rychtařík, vedoucí, oddelení IS, Úřad vlády ČR
- Martin Trnka, vedoucí, odbor informatiky, MÚ Cheb
- Petr Vobejda, vedoucí, odbor informatiky, KÚ Jihočeského kraje
- Karel Váchal, zástupce zmocněnce pro digitalizaci, Ministerstvo dopravy
- Anna Chvojková, starostka, obec Chýně
- Martin Nečaský, vedoucí týmu realizující projekty v oblasti otevřených dat, OHA MV ČR
- Jakub Malina, národní koordinátor otevřených dat, OHA, MV ČR
- Jan Paroubek, ředitel, CENDIS s.p.
- Roman Vrba, ředitel, odbor eGovernmentu, MV ČR
- Helena Duffková, vrchní ministerský rada, odbor eGovernmentu, MV ČR
- Jíří Jarema, vedoucí, oddělení informačních služeb, město Karviná
- Ondřej Menoušek, vrchní ministerský rada eGovernment, MV ČR
- Jan Kalina, vedoucí, oddělení optimalizace eGovernmentu, MV ČR
- Josef Knotek, vedoucí, oddělení architektury a anlýzy, SZR
- Petr Loučka, tajemní, MČ Praha 17
- Radmila Vernerová, vedoucí, odbor analýz a podpory řízení, KÚ Královéhradeckého kraje
- Irena Křehková, spáva aplikací a technická podpora uživatelů systému GIS, Zlínský kraj
- Jana Kašíková, vedoucí, odbor informatiky, MÚ Zábřeh
- Ida Kárná, tajemnice, Obec Bílovice nad Svitavou
- Martin Dušek, vedoucí, odbor informačních a komunikačních technologií, MČ Praha 14
- Miroslav Vacula, vedoucí, odbor informatiky, Jihomoravský kraj
- Jaroslav Strouhal, náměstek ministra vnitra pro řízení sekce informačních a komunikačních technologií
- Michal Pešek, ředitel, SZR
- Petr Doležal, správce autentizačního systému MV, MV ČR
- Norbert Schellong, ředitel, Nemocnice Havířov
- Igor Čermák, ředitel, odbor koordinace informačních a komunikačních technologií a eGovernment cloudu, MV ČR
- Jan Tretera, vedoucí, oddělení strategických informačních systémů, MV ČR
- Radmila Velnerová, vedoucí, odbor analýz a podpory řízení, Královéhradecký kraj
- Jiří Leščinský, ředitel, KÚ Plzeňského kraje
- Jan Šťastný, tajemník, Město Dobruška
- Daniela Soldátová, vedoucí, oddělení provozu IS, ÚMČ Praha 12
- Rut Bízková, předsedkyně správní rady, zakladatelka, ISFOR
Na této stránce naleznete odpovědi na všechny podstatné otázky k eOSOBNOST, tedy především:
JAK nominovat, KOHO můžete nominovat a samozřejmě KDO může nominace zaslat a ZA CO byste měli někoho vlastně nominovat. V neposlední řadě se rovněž dozvíte TERMÍNY do kdy tak můžete činit.
a další FAQ |
CO JE eOSOBNOST EGOVERNMENTU?
Jedná se o snahu Magazínu Egovernment a jeho partnerů poděkovat všem, kteří se osobně věnují rozvoji elektronizace veřejné správy v ČR. Poukázat na skutečnost, že přes všechny technologie, jejich rozvoj, zrychlování, zmenšování rozměrů, zvyšování kapacity a dostupnosti, rozšiřování možností využití a další atributy je stále ze všeho nejdůležitější člověk, který je vymýšlí, ovládá a užívá.
TERMÍNY
příjem nominací - 1.3. 2022 - 29.4. 2022
vyhodnocování nominací - 2.5.-6.5. 2022
vyhlášení výsledků - 11.5. 2022
Ocenění je tradičně rozděleno do čtyř kategorií podle “dopadu” či rozsahu vlivu konkrétních osob: eOSOBNOST MĚSTSKÝCH ČÁSTÍ / OBCÍ eOSOBNOST MĚST eOSOBNOST KRAJŮ eOSOBNOST CENTRÁLNÍCH ÚŘADŮ |
PRINCIP VÝBĚRU
Výběr je založen především na nominacích čtenářů Magazínu Egovernment. Pokud máte pocit, že někdo kolem Vás, nadřízený, podřízený, kolega, nebo známý se svými kroky nějak významně zasloužil o posun elektronizace VS, můžete jej nominovat. Magazín Egovernment tak dává možnost svým čtěnářům upozornit na kohokoliv, kdo se podle jejich mínění věnuje elektronizaci veřejné správy výrazně nad rámec své funkce, či se jiným způsobem zasloužil o nepopiratelný posun v uvedené oblasti. Více info ve FAQ.
Mimo uvedené kategorie je udělováno ocenění osobnosti za celkový přínos, tedy jejíž vliv a přínos elektronizaci veřejné správy v ČR jde nad rámec všech uvedených kategorií, případně je propojuje. Vzhledem k tomu, že toto ocenění odráží skutečně mimořádný přínos elektronizaci veřejné správy v ČR, může a nemusí být uděleno. Záleží na situaci v daném roce.
GENERÁLNÍ PARTNER
|
ZLATÝ PARTNER
|
ODBORNÝ PARTNER
|
PARTNER |
Nominaci může poslat kdokoliv - úředník, politik, občan, klient, zástupce firmy, která s úřadem spolupracuje ... Kdokoliv kdo je přesvědčen, že daná osoba, kterou chce nominovat, se určitým způsobem zasloužila o elektronizaci veřejné správy.
2. JAK ZASLAT NOMINACI? Nominace byla možná pouze elektronickým nominačním listem. Příjem nominací je v současné chvíli již ukončen. Nominovat jemožné kohokoliv, kdo pracuje ve veřejné správě a svým přístupem se zasloužil o posun elektronizace VS. Může se jednat o IT pracovníky, ale i referenty, vedoucí odborů a to i těch, které nemají s IT nic společného . Mohou to být i političtí představitelé úřadu, vedení úřadu, nebo jeho tiskové oddělení atp. Jediným kritériem je, že jejich kroky směřovaly k rozvoji či popularizaci eleketronizace VS ať již obecně, či konkrétního projektu.
4. JE MOŽNÉ OPĚT NOMINOVAT NĚKOHO KDO BYL JIŽ NĚKDY NOMINOVÁN?
ANO, jedná se o nový ročník, nominace mohou být opakované. Pokud máte pocit, že daná osoba se zasloužila o rozvoj elektronizace VS i nadále, může být opětovně nominována. 5. JE MOŽNÉ NOMINOVAT NĚKOHO KDO BYL JIŽ OCENĚN - VYHRÁL ? ANO, platí totéž co v předchozím případě. Pokud podle Vašeho mínění i nadále určitá osobnost svou činností výrazně přispívá k rozvoji elektronizace v ČR, jistě si zaslouží i opětovné ocenění. |
PROČ?
Soutěž je hledáním osobností, které se nejvíce zasloužily o rozvoj a popularizaci elektronizace veřejné správy v ČR.
Jedná se o ocenění osobností státní a veřejné správy, které svojí aktivitou přispěly k realizaci, posunu či propagaci elektronizace veřejné správy v ČR v daném roce.
Ocenění se týká konkrétních osob, nikoli projektů. Může se jednat o:
- představitele úřadů (hejtmany, starosty, náměstky, radní, ..),
- informatiky (vedoucí odborů informatiky, zaměstnance odboru informatiky),
- odborné referenty,
- pracovníky tiskového či propagačního odboru,
- další funkce, které mají v danou chvíli s realizací určitého projektu elektronizace VS jakoukoliv souvislost.
Své kolegy, nadřízené, představitele odboru či úřadu můžete a musíte do soutěže nominovat VY.
Stačilo vyplnit a odeslat nominační formulář. V tomto okamžiku je ppříjem nominací do letošního ročníku již ukončern. .
Magazín Egovernment v rámci těchto nominací porovnává přínos jednotlivých osobností pro elektronizaci VS v rámci konkrétních kategorií:
- eOsobnost centrálních úřadů/institucí
jedná se o osobnost, která se zasloužila o realizaci, prosazení, propagaci či navržení projektu či normy s konkrétním dopadem v oblasti celé ČR - eOsobnost krajů
jedná se o osobnost, která se zasloužila o realizaci, prosazení, propagaci či navržení projektu či normy s konkrétním dopadem v oblasti kraje či několika krajů ČR - eOsobonost měst
jedná se o osobnost, která se zasloužila o realizaci, prosazení, propagaci či navržení projektu či normy s konkrétním dopadem v oblasti města městské části - eOsobnost MČ / obcí
jedná se o osobnost, která se zasloužila o realizaci, prosazení, propagaci či navržení projektu či normy s konkrétním dopadem v oblasti určité městské části nebo obce - eOsobnost za celkový přínos
pokud máte pocit, že je někdo, kdo se věnuje elektronizaci veřejné správy tak dlouho a tak intenzivně, že překračuje hranice uvedených kategorií, můžete je nominovat na titul eOsobnost za celkový přínos. Bude se jednat o ohodnocení šíře záběru této osobnosti, nebo její celoživotní přínos.