STRATEGIE PRO SPRÁVU DAT: PRŮVODCE NA CESTĚ K DOBRÉ PRÁCI S DATY
V minulém čísle jsme představili téma správy dat a popsali, proč je důležité. Tentokrát se zaměříme na obsah dokumentu Strategie pro správu dat ve veřejné správě České republiky (2024–2030), který vláda schválila na konci dubna. Tento dokument dává veškerému úsilí o rozvoj práce s daty ve veřejné správě jasný směr a harmonogram.
Strategie vznikla s cílem vybudovat solidní základy pro práci s daty v jednotlivých úřadech i na centrální úrovni veřejné správy. Vznikla na základě důkladného poznání aktuálního stavu, dobrých praktik a zkušeností získaných z mnoha stran. Opatřeními navrženými ve strategii chceme rozvinout schopnost organizací veřejné správy dobře o data pečovat a efektivně je využívat. Jde především o schopnost sdílet mezi sebou potřebná data při poskytování služeb veřejnosti. Hned na druhém místě je pak využívání dostupných dat jako podpory pro informovanější rozhodování, ať už k tvorbě politik nebo řízení úřadů.
Dosažení tohoto cíle je běh na dlouhou trať, který jsme začátkem roku 2024 úspěšně odstartovali. Díky vlastní iniciativě i podpoře týmu správy dat Digitální a informační agentury (DIA) už vybrané centrální úřady veřejné správy podnikají kroky, kterými postupně zlepšují znalost, důvěryhodnost a využitelnost svých dat.
Ambice do konce roku 2025
Aktuální úroveň vyspělosti práce s daty v úřadech je velmi rozdílná. Aby mohla veřejná správa v oblasti dat vnitřně fungovat a navenek působit jako jeden kompaktní celek, je nutné v první řadě zajistit, aby všechny úřady spravující nejdůležitější data státu dosáhly alespoň základní úrovně správy dat. Tu označujeme jako Minimální standard kvalitní správy dat a skládá se z třinácti bodů shrnujících elementární zásady systematické péče o data. [obrázek standardu do tohoto místa nebo co nejblíže k němu]
DIA postupně připravuje k jednotlivým bodům metodické a podpůrné materiály, které vždy doprovází podrobnější výklad ve formě webinářů. Zároveň už od začátku roku 2024 průběžně poskytuje jednotlivým úřadům konzultační i praktickou podporu při uplatňování standardu v jejich podmínkách. Zavádění opatření probíhá postupně a po jednotlivých oblastech dat, počínaje těmi, které úřad určil jako prioritní. Cílem společného úsilí je, aby bylo možné v každém z 32 podporovaných úřadů u všech bodů standardu před koncem roku 2025 s klidným svědomím prohlásit: „Ano, toto platí.“
Správa dat má široké pole působnosti
Obsah minimálního standardu vznikl „vydestilováním“ toho nejnutnějšího z široké škály disciplín a témat, které společně spadají pod označení „správa dat“ (angl. „data management“). Pro práci s nimi používáme členění do pěti oblastí, které vychází z mezinárodního metodického rámce DAMA/DMBoK („Data Management Body of Knowledge“) a přizpůsobujeme jeho obsah potřebám a specifikům české veřejné správy. [obrázek oblastí a témat do tohoto místa nebo co nejblíže k němu]
Nezbytným základem systematické práce s daty je „nultá“ oblast, Řízení a organizace správy dat, ve které se vytváří organizační, procesní a kompetenční předpoklady pro veškerý rozvoj ve zbylých čtyřech oblastech. V oblasti Stanovení datových potřeb jde o to správně nasměrovat pozornost a zdroje tam, kde vynaložené úsilí přinese největší užitek (tzn. určit prioritní oblasti a úkoly pro správu dat). Oblast Popis dat a datových řešení má za cíl zajistit co nejlepší přehled o datech ve správě úřadu. Ten je nezbytný pro dohledatelnost a správnou interpretaci dat. V oblasti Realizace datových řešení je pozornost zaměřena na to, aby byly informační systémy a integrace mezi nimi řešeny vždy s cílem vytvořit nejlepší možné podmínky pro další práci s daty. Poslední oblast, Zajištění a využití dat, pokrývá péči o data při běžném každodenním provozu, ale také vytváření podmínek pro využívání dat a tvorbu analytických produktů.
V každé z těchto oblastí existuje dlouhá řada doporučení, co by měly či mohly organizace dělat pro další zlepšování své správy dat. Strategie ale míří v prvním implementačním období, tj. v letech 2024 a 2025, jen na nezbytné minimum takových doporučení. Jejich výběr i způsob implementace je přizpůsoben potřebám, ale i možnostem a kapacitám vybraných organizací veřejné správy, které se aktuálně zapojily do aktivit na zlepšení správy dat.
I po roce 2025 bude co zlepšovat
V dalším období mezi lety 2026 a 2030 bude třeba kvalitní správu dat postupně rozšiřovat i do zbývajících úřadů, aby také ony splnily alespoň minimální úroveň. Ani pro úřady, které ji splní už na konci roku 2025, však cesta nekončí. V následujícím období budou dále zvyšovat svou úroveň správy a využívání dat. I nadále je v tom bude podporovat DIA, která počítá s rozšiřováním poskytovaných konzultačních služeb, znalostní báze a nástrojové podpory pro správu dat.
Na základě zkušeností s naplňováním strategie v prvním období bude v průběhu roku 2025 připraven detailní implementační plán pro období od roku 2026. Pokročilejší opatření, která by se v něm měla zavádět, jsou však uvedena už i v aktuální podobě strategie. Některé úřady totiž dlouhodobě věnují datům velkou pozornost a jsou díky tomu již dnes ve správě svých dat relativně daleko. I těm by měla strategie posloužit jako užitečný ukazatel směru, kterým se má systematická práce s daty ve veřejné správě dále ubírat.
Data jsou ve veřejné správě na vzestupu
Správa a sdílení dat se v červnu letošního roku oficiálně staly jednou z pěti priorit Rady vlády pro informační společnost (RVIS). Zároveň vznikla při RVIS Pracovní skupina pro správu dat. Jejími členy jsou ti zástupci nejvyššího vedení úřadů, kteří jsou celkově manažersky odpovědní za rozvoj správy dat ve svých organizacích. Tato pracovní skupina bude kromě řešení klíčových otázek správy dat a výměny zkušeností také dlouhodobě monitorovat, jak se daří naplňovat cíle strategie. Pevně věříme, že i díky velké pozornosti věnované datům ve veřejné správě se bude jejich správa v nejbližších měsících a letech viditelně zlepšovat, a spolu s ní i schopnost veřejné správy využívat data ve prospěch veřejnosti i vnitřního fungování úřadů.
Podrobnější informace a materiály z oblasti správy dat (včetně samotné strategie) můžete najít na data.gov.cz/správa-dat.
Libor Drlík
Článek vznikl v rámci projektu Zajištění podmínek pro kvalitní správu datového fondu a zajištění řízeného přístupu k datům. Reg. č.: CZ.31.1.01/MV/23_62/0000062 podpořeného Evropskou unií NextGeneration EU.