CO SE STALO V DIGITÁLNÍCH SLUŽBÁCH ZA UPLYNULÝ ROK
Úvodní prezentaci letošního ročníku konference e-government 20:10 na zámku Mikulov měl na svých bedrech tehdy ještě vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. Co se stalo za uplynulý rok v digitalizaci to nebyla tedy ani tak otázka, ale skutečně spíše výčet událostí a zároveň název prezentace. Protože účastníci konference dali svým hlasováním najevo, v této době zcela pochopitelně, že mají největší zájem o informace týkající se probíhající digitalizace stavebního řízení, vicepremiér je ujistil, že se mu bude věnovat, ale svojí prezentací by rád shrnul, co vše se od loňské mikulovské konference změnilo. Stalo se tak necelé tři týdny před zásadní změnou, tedy jeho odvoláním z funkce a převedení agendy digitalizace pod ministra dopravy!
DIA FUNGUJE
Ivan Bartoš nejprve hovořil o Digitální informační agentuře, která existuje již rok a půl a díky které se „rozjely“ některé zásadní projekty, které, jak uvedl, do té doby dlouho stagnovaly. Za zásadní považuje skutečnost, že se nyní daří překlenovat v ČR historicky zakořeněný resortismus a propojovat důležité agendy napříč rezorty. V tomto smyslu ukázkovým, podle jeho slov, může být projekt REZA.
eDOKLADY
Významným projektem, který byl v uplynulém období spuštěn, jsou eDOKLADY. Kromě samotného zaměření projektu vyzdvihl Ivan Bartoš především formu, jakou byl napsán příslušný zákon, který umožňuje postupný náběh a dobrovolné zapojování jednotlivých institucí a subjektů. eDoklady byly spuštěny v lednu 2024 a v době konání mikulovské konference (září 2024) mají 500 tisíc uživatelů. Začátek prázdnin, konkrétně 1.7. 2024, byl dalším důležitým datem pro eDoklady, neboť došlo k rozšíření počtu ověřovatelů o úřady práce, finanční úřady, kraje a obce s rozšířenou působností, soudy a policii. Kromě toho k projektu přistoupila i řada soukromých subjektů z řad mobilních operátorů či bank. Vzhledem k často pokládaným dotazům, zda aplikace eDoklady bude obsahovat vedle OP i ŘP, uvedl Ivan Bartoš, že to není plánováno. A to i s ohledem na skutečnost, že na území ČR není povinnost mít řidičský průkaz při sobě, neboť policie může realizovat ztotožnění jiným dokladem a potřebné údaje dohledat. Naopak se ale uvažuje o zařazení potvrzení o studiu, stejně jako průkazu zdravotního postižení.
Ivan Bartoš vyzdvihl, že právě díky aplikaci eDoklady patří ČR do jisté míry k průkopníkům přípravy evropské peněženky – eWallet. Uvedl, že právě v této oblasti Česká republika podepsala memorandum o spolupráci mezi DIA a Dánskou agenturou pro digitální správu.
PORTÁL OBČANA (PO)
Ivan Bartoš upozornil na vylepšenou verzi a na spuštění mobilní aplikace PO. Obojí se odrazilo na nárůstu počtu služeb, a především počtu uživatelů. Zatímco v roce 2019 obsahoval Portál občana zhruba 29 základních služeb a využilo jej 45 000 uživatelů, v roce 2024 obsahuje již 100 služeb přímo a 600 zprostředkovaně, přičemž počet uživatelů dosahuje 1 400 000. Důležité je si uvědomit, že toto je číslo, které se týká skutečně pouze těch, kteří využívají Portál občana. Vedle toho je zde řada dalších uživatelů digitálních služeb veřejné správy, kteří k jednotlivým službám (např. Moje daně) přistupují přímo, a tedy bez tohoto portálu. Ze statistik vyplývá, že nyní 76% občanů alespoň jednou v roce využije nějakou digitální službu státu.
REGISTR ZASTUPOVÁNÍ
V souvislosti s realizací tohoto projektu Ivan Bartoš poděkoval spolupracujícím rezortům. Prvním, kdo bude čerpat výhody do tohoto zapojení, je ministerstvo dopravy. Dále se aktuálně řeší zapojení MPSV. Jedná se o projekt, který je důležitý například i pro zmiňované stavební řízení. Portál stavebníka bude totiž nyní moci pracovat s jednotlivými rolemi, které jsme doposud museli dokládat pouze předložením papírové plné moci. Stejně tak, díky projektu REZA, začnou fungovat tzv. implicitní mandáty, které jsou dány vazbou jednotlivých registrů – například, když rodič zastupuje dítě atp.
GOV.CZ
Z pohledu kyberbezpečnosti je velice důležitým projektem přechod na jednotnou vládní doménu GOV.CZ. Občané tak budou mít skutečně jistotu, že komunikují se státní institucí, což je zcela zásadní. Doposud na tuto doménu přešlo 100 úřadů a celková migrace by měla být dokončena do roku 2025.
eTURISTA
Jde o projekt, který byl rovněž obsažen v Národním plánu obnovy. Jedná se o registr obyvatel, díky kterému je možné naplnit jednotlivé funkce a povinnosti, které obyvatelé vůči státu a obcím mají. Odstraní se tak zbytečné papírování, například u agend místních poplatků či informací pro MV o pobytu cizinců, nebo usnadní získávání dat důležitých pro statistický úřad. Zároveň tak bude možné evidovat, a tedy regulovat, aktivity v oblasti sdíleného bydlení/ ubytování (Airbnb).
DIGITALIZACE STAVEBNÍHO ŘÍZENÍ
Jedná se o projekt, o kterém se diskutovalo již velice dlouho před samotným zlomovým datem, kterým bylo 1.7. 2024. Podle slov Ivana Bartoše tato myšlenka ležela před rekodifikací stavebního práva na Ministerstvu pro místní rozvoj už přibližně od roku 2014. Připomenul, že Digitalizace stavebního řízení je podmínkou pro plnění Plánu obnovy a zároveň shrnul poněkud komplikovanou cestu projednávání zákona v Poslanecké sněmovně, jakož i jeho schválení „po termínu“, změnu architektury, soutěžení, a nakonec dohadování s antimonopolním úřadem. I to byly důvody, proč systém v současné době vykazuje určité potíže. Jak Ivan Bartoš uvedl, některé z těchto potíží jsme možná mohli očekávat, u některých to mohlo být překvapení. Ale současný stav je takový, že všechny dotčené úřady, kterých je cca 1600, byly připojeny a mohou přijímat dokumenty a pracovat s nimi.
DŮLEŽITÉ SOUVISLOSTI
Vláda věnuje pozornost posilování infrastruktury státu. V jistém smyslu se srdcem české digitalizace stávají nejen základní registry, ale i komponenty ověřující identitu. To je důležité pro rozšiřování služeb státu, a i proto byla navýšena kapacita NIA (Národní identifikační autorita).
Stejně jako jiné země i ČR má problém se získáváním kvalitních IT odborníků do veřejné správy. I proto jsou důležité různé osvětové akce, které do jisté míry popularizují eGovernment.
A jako velice důležité téma Ivan Bartoš na závěr vyzdvihl Zákon o právu na digitální službu, který v plnou platnost „naskočí“ v roce 2025. Vzhledem k tomu, že se jedná o zastřešující dokument celé digitalizace, dohlíží DIA na celý proces implementace, nicméně stále platí, že jsou některé služby, které digitalizovat nejdou a nikdy digitalizovány nebudou.