AISV – Vyrozumívací AIS

A – Přihlašující

 

Jméno a příjmení: Jan Hainz
Titul: Ing,. MBA

Funkce: vedoucí komunikace a PR
Odbor: Oddělení komunikace a PR
E-mail: jan.hainz@dia.gov.cz
Telefon: 602621877
Adresa: Na Vápence 915/14
Firma: Digitální a Informační Agentura (DIA)
Nominace v kategorii: centrální úřady

 

B – Projekt


Název projektu: AISV – Vyrozumívací AIS
Lokalita: bez územního omezení

CÍL:

AISV slouží k publikaci informace o změně údaje v prostředí propojeného datového fondu čtenářským AIS. Na vyrozumění o změně údaje čtenářský AIS reaguje spuštěním automatizovaného procesu, který přečte aktuální hodnotu změněného údaje, aktualizuje jeho hodnotu v lokální databázi a případně spustí další proces reagující na změnu. Je tak odstraněna nutnost cyklické dávkové kontroly všech údajů datové báze čtenářského AIS vůči údajům publikačního AIS.
Dosud bylo vyrozumívání o změně údaje omezeno na registr obyvatel a registr osob a údaje jimi vedené. Záměrem projektu je rozšíření možnosti vyrozumívání o změně údajů i na ostatní publikační agendové informační systémy propojeného datového fondu, například evidenci obyvatel (AISEO) a evidenci cizinců (AISC). Především notifikace o změnách údajů vedených v AISEO bude znamenat pro čtenářské AIS obrovský přínos.

Cílová skupina: Projekt je určen všem publikačním agendovým informačním systémům propojeného datového fondu k publikaci změn údajů a všem agendovým informačním systémům a soukromoprávním systémům pro využívání údajů k získávání informací o změně údajů. Zprostředkovaně je tak určen všem uživatelům těchto systémů, pracovníkům úřadů i obyvatelům.
Provozovatel: Digitální a informační agentura
Realizátor: ICZ a.s.

 

C – popis projektu – pohled provozovatele


1 - PROKAZATELNOST ÚČINKŮ PROJEKTU

Je sledovaný (zamýšlený) účinek projektu kvantitativně a kvalitativně prokazatelný? 

ČÁSTEČNĚ.
Systém byl v produkčním prostředí spuštěn teprve v září 2024. Je zatím využíván publikačními systémy ROB, ROS, AISEO a AISC a čtenářským systémem REZA (centrální registr zastupování)

Vnímají a uznávají uživatelé (cílová skupina) tento projekt jako prospěšný?

ANO.
Provozovatel systému eviduje řadu zájemců o získání podrobných informací pro naplánování úpravy svých informačních systémů pro implementaci vyrozumívání. Na změnu údaje v publikačním AIS bude moci reagovat čtenářský AIS okamžitě po vyrozumění, odpadne cyklická kontrola údajů vedených ve čtenářských AIS vůči údajům publikačních AIS

Jak podrobně je cílová skupina s projektem obeznámena?

VELMI DOBŘE.
K dispozici jsou metodické materiály k využití AISV, popisující proces registrace publikačních agendových informačních systémů, příklady implementace vyrozumívání v publikačních i čtenářských informačních systémech a doporučení k efektivnímu využívání AISV. DIA dále připravuje úpravu webového průvodce dostupného na https://pruvodcepripojenim.gov.cz/ tak, aby připojení k AISV bylo pro správce publikačních i čtenářských AISů co nejjednodušší. 
Od roku 2023 proběhlo již několik videokonferencí představujících AISV a odpovídajících na otázky potenciálních uživatelů.

Odpovídají dosažené výsledky vynaloženým nákladům?

ODPOVÍDAJÍ.
Zatím však nelze seriózně posoudit.

Jedná se o projekt krátkodobého účinku, nebo lze předpokládat dlouhodobé trvání?

TRVALÝ.
Projekt je svázán s existencí agendových informačních systémů a soukromoprávních systémů pro využívání údajů.

2 - PROKAZATELNOST NEJLEPŠÍ PRAXE

Může být projekt inspirující pro ostatní subjekty veřejné správy?

ROZHODNĚ ANO.
Především důrazem na bezpečnost, dostupnost, škálovatelnost a užití moderních open source technologií.

Byly, či jsou předávány zkušenosti nabyté v souvislosti s realizací projektu ostatním subjektům veřejné správy?

PŘIPRAVUJEME.

3 – VÍCEKANÁLOVÝ PŘÍSTUP

Jedná se o projekt, který umožňuje přístup/využití více kanály (způsoby) současně?

NENÍ MOŽNÉ.
AISV je kvůli bezpečnosti umístěn ve vnitřním perimetru základních registrů a s publikačními i čtenářskými systémy komunikuje prostřednictvím eGON služeb standardního rozhraní ISZR, které zajišťuje například autentizaci, autorizaci podle registru práv a povinností a převod agendových identifikátorů fyzických osob.

4 - OPEN DATA

Jedná se o projekt, který využívá OPEN DATA?

ANO.
AISV získává informace o některých parametrech čtenářských i publikačních systémů prostřednictvím open dat.

5 - DOPLŇUJÍCÍ INFORMACE

Systém je koncipován jako distribuovaný, a to na všech vrstvách architektury. Pro zajištění dostupnosti a bezodstávkovosti systému je zvolena architektura active-active-active, čímž se zajišťuje minimálně stejná dostupnost jako u systému základních registrů. Redundance dat je zajištěna replikací dat uvnitř datového centra i mezi lokalitami.

 

D – popis projektu – pohled realizátora

Popište náročnost technické realizace, včetně případných specifik: 

Jedná se o jedinečný, v prostředí eGovernmentu doposud nerealizovaný projekt. Velký důraz na dostupnost a výkonnost systému vyžadoval inovativní řešení architektury systému a využití distribuovaných, specializovaných open source technologií jak pro poskytování atomických služeb systému, tak pro zajištění perzistence dat v systému. Vlastní architektura a provozní model systému také musí splňovat náročné požadavky na bezpečnost a ochranu dat. 
Vlastní platforma zajišťující provoz informačního systému je vybudována s využitím kontejnerizační platformy Kubernetes. 

Pro organizaci, ukládání a poskytování dat se používají tři databázové platformy: 
•    relační databáze pro garantované uložení dat, 
•    objektová databáze pro ukládání přírůstkových dat a pro ukládání informací, které je nutné rychle prohledávat a 
•    in-memory datový grid pro rychlý přístup k datům v rámci volání aplikačních služeb.

Jako platforma zpracování událostí se využívá streamovací technologie, a to pro zpracování front událostí a pro asynchronní služby.
Roli distribuovaného úložiště zajišťuje implementace S3 bucket storage, která poskytuje perzistenci dat pro distribuované technologie v prostředí Kubernetes.
Monitoring systému, tzn. aplikačních komponent i hardware, je zajištěn pomocí technologie Prometheus, události z monitorování jsou agregovány v objektové databázi.
Pomocí horizontálního škálování v instancích jednotlivých podů napříč třemi datovými centry je zajištěna požadovaná výkonnost, rychlost odezvy systému, odolnost proti výpadku, a tedy celková kontinuita poskytování služeb.

V čem může být Vaše řešení inspirativní pro ostatní realizátory?

Vysoká dostupnost, bezpečnost dat, škálovatelnost výkonu a bezodstávkovost realizovaná s využitím open source technologií. Využití specializovaných technologií pro definované účely v rámci architektury systému a v neposlední řadě interní použití moderních API.

Co z uvedeného řešení je možné použít opakovaně a co je výjimečným specifikem tohoto nasazení?

Jedná se o jedinečný specializovaný agendový informační systém, opakovaně lze použít architektonické principy a technologickou a aplikační platformu zajišťující provoz aplikace.
Výjimečným specifikem je umístění systému v perimetru základních registrů, kdy pro přístup ke službám základních registrů, které musí být využity, není možné použít publikování služeb v prostředí CMS2.

Jaké další obdobné projekty jste realizovali, kde a v jakém rozsahu?

Centrální systémy v oblasti informačních systémů pro veřejnou správu:
ROB – základní registr obyvatel
AISC – agendový informační systém cizinců
CRŘ – centrální registr řidičů
RSV – registr silničních vozidel
RŽP – registr živnostenského podnikání

 

KONTAKTY:

 

 

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting